עומדים להירשם לחברת אבטחה? ודאו שכך פועל חדר בקרה מטעמה

חדר בקרה הוא המקום בו מתבצעות פעולות ניהול מוקד האבטחה, וממנו נמסרות הנחיות לסיירים, כולל שינויי אסטרטגיות כאשר תנאי האבטחה משתנים בזמן אמת. הבדיקות שתעשו עבור חדר בקרה יקבעו, הלכה למעשה, אם כדאי לכם להירשם לחברת האבטחה שמפעילה אותו. חדר בקרה הוא למעשה המנוע של החברה כולה משום ששם יושב הדרג שמחליט אלו פעולות אבטחה לנקוט. כפי שתוכלו ללמוד במאמר זה, כוח פיזי או מתוקף נשיאת נשק הוא ממש לא שם המשחק בניהול חדר בקרה, אלא תחכום ויכולת להערים על הגורמים מהם נדרשת הגנה. אנו יוצאים מנקודת הנחה כי אתם לא בהכרח אנשי ביטחון, אבל יש כמה כללים שכדאי שכל אחד ידע לפני שהוא בוחר מוקד אבטחה.

התקנת אמצעי בקרה ואבטחה בהתאמה להתנהלות הדיירים בלבד

אף פעם אל תירשמו לחברה שמודיעה לכם שמבנה מערכת האזעקה הביתית יהיה "כך או אחרת" תוך הסתרת מידע מכם. מומלץ לעבוד עם מוקד אבטחה שישתף אתכם באופן הפעלת המערכת, וילמד אתכם פעולות שהן מעבר לדריכה וביטול פעולתה. לדוגמה, אם יש קבוצת גלאים שתבקשו להסתובב לידה והיא לא תדווח לחדר בקרה כשאתם בבית (למשל בחדר השינה, בסלון ובמטבח) מומלץ לוודא שבחברה קיים נוהל דריכה חלקי. נוהל זה מאפשר להשאיר גלאים קבועים רק במקומות שאין לכם גישה אליהם בלאו הכי (למשל החלון של הקומה החמישית) ולנטרל את חלקם בלבד כשאתם בבית. 

ביצוע משימות תחת תנאי טכנולוגיים מתקדמים

חשוב מאד לוודא כי חדר בקרה מטעם המוקד שלכם מצויד באמצעים הכי משוכללים שישנם: טלוויזיות במעגל סגור, מסכי בקרה, מרכזיות שקטות (בפרק הבא נדון מהן וכמה הן חשובות) וכל ציוד אחר שיאפשר לתת לכם שירות אבטחה איכותי ולתת הנחיות בזמן אמת לסיירים בשטח בהתאם לשינוי תוואי האבטחה.

שמירה על דיסקרטיות הדייר מול הפורץ – חובה

זהו נושא שהוא לא רק חובה אלא יוצר סביבו שיח רגיש בתחום הביטחון האזרחי. ישנה גישה שאומרת כי פורצים ופושעים מבינים רק כוח ולכן כל נושא האבטחה צריך להתנהל באופן גלוי, בטלפון, על מנת להפחיד את הפורץ. רוב מומחי הביטחון סבורים כי זו גישה מוטעית, ובצדק. הפורץ אכן יחשוש כשהוא ישמע שמוקד אזרחי ומשטרת ישראל בעקבותיו ודווקא בגלל זה הוא עלול לעשות מעשה אלים עד כדי אובדני, לרסס ביריות את הבית ואף להרוג את הדיירים שספגו את הפריצה. חדר בקרה חכם דואג להתקין חייגנים שקטים בבית הלקוח שידווחו למוקד מבלי שהפורץ ישמע ובוודאי בלי שהדייר יצטרך להרים שפופרת. בהתאם לדיווח השקט, עובדי חדר בקרה יזניקו סיירים ללכוד את הפורץ.