כיצד בוחרים מערכות אזעקה? דברי מומחים שכדאי לדעת

בחירה חכמה של מערכות אזעקה נדרשת בקרב בעלי בתים או בעלי חזקה על מבנים שלא בבעלותם. המקרה האחרון תקף במיוחד אם מדובר על מבנה המשמש כעסק. כאשר אדם מסוים מקים עסק ומנהל אותו ממשרד, חלה חובת הצבת מערכת אזעקה. בקרב בעלי בתים למגורים אין חובת הצבת מערכת, אבל אם ביתם נפרץ, אף חברת ביטוח, גם זו שכעת מבטחת אותם, לא תסכים לתת שירות בלי התחייבות להתקנת מערכות אזעקה.

הנחיות סוקר – המפתח להתקנת המערכת

הן במקרה של הקמת מערכות אזעקה למשרדים על פי לשון החוק, והן במקרה של התקנת מערכות אזעקה בבתים שנפרצו, על פי דרישת חברות הביטוח הפרטיות, ישנן הנחיות סוקר: קובץ עם דרישות טכנולוגיות מהמערכת. כאשר מדובר על בית שנפרץ בעבר, ההנחיות מתוות על ידי חברת הביטוח המועמדת לבטח אותו. כאשר מדובר על בית עסק, הנחיות סוקר פרטיות אינן קיימות, אלא אם חברת הביטוח של העסק דרשה זאת. במצב בו יש לקיים רק את דרישת לשון החוק הבסיסי, חברת ההתקנה מחויבת רק לנוהלי הסטנדרט של מכון התקנים. במידה וישנן הנחיות סור מחברת הביטוח עבור בית העסק, חברת מערכות אזעקה תפעל לפיהן.

פריטי מערכת האזעקה

רכזת אבטחה – המעגל החשמלי המרכזי של המערכת. נהוג להטמיעו בארון התקשורת או בהרחבת גבס שנבנתה במיוחד למשימה זו. למעגל חשמלי זה נכנסים כל מרכיבי האבטחה: גלאים, צופרים, חייגנים שקטים, ו-KEYPAD המערכת ממנו ניתן להגדיר אותה. לעתים יידרש רכיב פיקוד נוסף בשם מרחיב אזורים: מעגל שגם אליו ניתן לחבר אמצעי אבטחה, במידה ונגמר המקום בכרטיס האורגינלי של המערכת. כל כרטיס מגיע עם מספר המבטא את סך הגלאים הכולל שניתן לחבר אליו. חריגה ממספר זה, גם אם בוצעה עם מרחיבי אזורים, תגרום לגלאים העודפים לא לעבוד.
לוח מקשים – רכיב הפיקוד המעשי שלכם, כלקוחות. בעוד רכזת האבטחה מיישמת את פקודות הפיקוד, אל לוח המקשים מזינים אותן. יש פקודות שאתם כלקוחות יכולים וצריכים לשנות ויש פקודות שיינעלו עבורכם וישמרו לטכנאי בלבד.
גלאים – אמצעי אינפרה אדום לגילוי פריצה. פגיע אלומת האינפרה האדומה בגוף חם בתנועה תגרום להפעלת אמצעי תגובת מערכת.
אמצעי תגובת מערכת – אזעקה – משמיעה רעש צופרים. חייגן שקט – מתקשר אוטומטית לחברת האבטחה בעת אירוע.

אפיון הפריטים בבית יתבסס על סוגיהם כפי שפורטו

מגבלת הבחירה עשויה להתבטא בהנחיות סוקר כפי שהסברנו בפתיחת המאמר. כאשר אין מגבלה, יערכו הטכנאים אפיון ביתי וימפו אזורים מהם עלולים לחדור פורצים, לעומת אזורים בהם הדבר בלתי אפשרי (פשוט, כי אין אחיזה או יכולת טיפוס). בהתאם לכך, הם יציבו גלאים ולוחות מקשים ייעודיים, כשבסיום האפיון הם יקבעו איזו רכזת אבטחה אתם צריכים, איזה ספק כוח נדרש והאם יש צורך במרחיבי אזורים.